Florum  VLASI ISTOČNE SRBIJE
 
RUMÂŃI SÂRBĬEŞĆ * ROMÂNII TIMOCENI * RUMÎŃI TIMOĆEŃI * VLACHS OF SERBIA * Created by 2007
Să pastrăm graĭu rumîńesk - să lunźim traĭu omeńesk!
Stapânu-domaćin: Paun Es Durlić, etnolog
FotoVLAHORIJA Vlaski recnik

Izaberi jezik * Select language: Srpski cir Srpski lat Româna Deutsch English
Молим вас да се пријавите или се региструјете.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Напредна претрага  

Вести:

SKANDAL U NACIONALNOM SAVETU VLAHA:
 ODLUKA O "STANDARDIZACIJI" DONETA NA TEŠKOJ OBMANI ČLANOVA,
 JER SU IZJAVE DVOJICE UGLEDNIH NAUČNIKA O VLAŠKOM JEZIKU - IZMIŠLJENE!
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=2080.msg8881;topicseen#msg8881


Аутор Тема: Ozvaničeno vlaško pismo  (Прочитано 2170 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303
Ozvaničeno vlaško pismo
« послато: 19.12.2011. 14:36 »

Ozvaničeno vlaško pismo
S. M. JOVANOVIĆ | 18. decembar 2011. 20:44 |

Odlukom Nacionalnog saveta Vlaha na sednici u nedelju u Negotinu pripadnici ove
zajednice koristiće ćirilično ili latinično pismo sa 35 slovnih znakova




VLASI u Srbiji koristiće ubuduće ćirilično ili latinično pismo sa 35 slovnih znakova, odlučio je u nedelju Nacionalni savet Vlaha na sednici održanoj u Negotinu, razmatrajući predlog svog Odbora za službenu upotrebu jezika i pisma.

Savet smatra da su oba predložena pisma, zasnovana na govornoj tradiciji, najprihvatljivija za većinu pripadnika vlaške zajednice.

- Usvojena varijanta vlaškog pisma u osnovi ima 30 slovnih znakova, koji su u upotrebi i u srpskom jeziku, ali i pet dodatnih slovnih znakova karakterističnih za vlaški jezik. To su pre svega „muklo“ A i I, osobeni za Krajinsko-timočki dijalekt, kao i glasovi Dz, Šj i Žj, karakteristični za Braničevsko-homoljsko narečje - objašnjava dr Siniša Čelojević, predsednik Odbora za službenu upotrebu jezika i pisma Nacionalnog saveta Vlaha.

Vlaško pismo, posredstvom članova Udruženja „Gergina“, od kojeg je i potekla inicijativa da se ono napravi, već je „testirano“ i na internetu, a mnogi su ga oprobali i na svojim računarima.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:358283-Ozvaniceno-vlasko-pismo
Пријави уреднику   Сачувана

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: Ozvaničeno vlaško pismo
« Одговор #1 послато: 19.12.2011. 16:26 »

Moram da priznam da mi čini čast što je VNS konačno ozvaničio moje rešenje za pisanje na prostonarodnom vlaškom jeziku, u tzv. "srpskoj redakturi",  koje sam obelodanio na Mitrovdan 2001. godine! Nešto se samo ne sećam gde behu tada ovi (sada anonimni) predlagači koji ... itd ... itd ...   8)





A tako je štampan i rad D. Demića, itd. itd.




... a i ja sam ga primenjivao dugo, u transkripciji vlaškog teksta u svojim radovima,
http://www.paundurlic.com/radovi/nebeska_tela_i_marturija_gradja.htm

itd. itd. sve dalje i dalje.

Nastaviće se!
Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

dPasujoni

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 436
Одг: Ozvaničeno vlaško pismo
« Одговор #2 послато: 21.12.2011. 17:18 »

Moram da priznam da mi čini čast što je VNS konačno ozvaničio moje rešenje za pisanje na prostonarodnom vlaškom jeziku, u tzv. "srpskoj redakturi",  koje sam obelodanio na Mitrovdan 2001. godine! Nešto se samo ne sećam gde behu tada ovi (sada anonimni) predlagači koji ... itd ... itd ...   8)


"Anonimni predlagači" se još uvek sećaju početka devedesetih prošlog veka kada ih je "čika Paun" kao mlađe kolege ubeđivao kako je njegova ćirilična Paunica Bogom dana za pisanje na VLAŠKOM jeziku i mnogo bolja od njihove latinične verzije koju sada prisvaja kao svoju "srpsku redakturu".

Amin!


dPasujoni
Пријави уреднику   Сачувана