Florum  VLASI SRBIJE
 
RUMÂŃI SÂRBĬEŞĆ * ROMÂNII TIMOCENI * RUMÎŃI TIMOĆEŃI * VLACHS OF SERBIA * Created by 2007
Să pastrăm graĭu rumîńesk - să lunźim traĭu omeńesk!
Stapânu-domaćin: Paun Es Durlić, etnolog
FotoVLAHORIJA Vlaski recnik

Izaberi jezik * Select language: Srpski cir Srpski lat Româna Deutsch English
Молим вас да се пријавите или се региструјете.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Напредна претрага  

Вести:

SKANDAL U NACIONALNOM SAVETU VLAHA:
 ODLUKA O "STANDARDIZACIJI" DONETA NA TEŠKOJ OBMANI ČLANOVA,
 JER SU IZJAVE DVOJICE UGLEDNIH NAUČNIKA O VLAŠKOM JEZIKU - IZMIŠLJENE!
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=2080.msg8881;topicseen#msg8881

Аутор Тема: "Otvorena pitanja rešiti dijalogom"  (Прочитано 858 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303
"Otvorena pitanja rešiti dijalogom"
« послато: 31.01.2013. 19:21 »

Politika | četvrtak 31.01.2013 | 15:20

"Otvorena pitanja rešiti dijalogom"

Izvor: Tanjug
Beograd -- Premijer Ivica Dačić i visoki komesar OEBS-a za nacionalne manjine Knut
Volebek pozitivno su ocenili nastojanje Vlade da otvorena pitanja rešava dijalogom.



Foto: Beta

Oni su razgovarali i o poštovanju prava nacionalnih manjina.

Dačić je istakao da je Vlada Srbije opredeljena za to da primenjuje najviše standarde u oblasti poštovanja prava nacionalnih manjina, ali da se neće dozvoliti primena dvostrukih standarda i ugrožavanje interesa države Srbije, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima.

Srbija će poštovati međunarodne obaveze, uz uvažavanje interesa nacionalnih manjina i zaštitu društvenih i državnih interesa, rečeno je u razgovoru premijera Dačića i visokog komesara OEBS-a za nacionalne manjine.

Nikolić i Volebek o manjinama i evropskim integracijama


Foto: Beta

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić razgovarao je sa visokim komesarom OEBS Knutom Volebekom o položaju manjina u Srbiji u kontekstu evropskih integracija i dobijanja datuma za početak pregovora sa EU, a sagovornici su se saglasili da pitanja manjina nisu prepreka na evropskom putu Srbije.

Predsednik Srbije je istakao da je položaj manjina u Srbiji regulisan na način koji je usklađen sa najvišim evropskim i svetskim standardima i da država svakoj manjini pristupa u skladu sa njenim specifičnostima.

I pored toga, rekao je Nikolić, postoje brojni problemi, ali je Srbija posvećena tome da se krizna žarišta koja su eskalirala u prošlosti nikada više ne ponove, saopštila je pres služba predsednika Srbije.

"Mnogi problemi koje smo do sada imali rešavaju se na aktivan i posvećen način", rekao je presednik Nikolić i dodao da je pravi primer predstojeće istorijsko pomirenje sa mađarskom manjinom, napredak u rešavanju problema SPC i nepriznate makedonske crkve, davanje prava na obrazovanje i pristup informacijama u medijima rumunskoj manjini i mnogi drugi na kojima država aktivno radi.

Volebek je obavestio predsednika o aktivnostima na rešavanju situacije sa spomenikom pripadnicima OVPMB u Preševu, o aktivnom učešću u poboljšanju obrazovanja albanskim studentima u tri opštine na jugu Srbije, kao i o tri pitanja vezana za Vlahe u Timočkoj dolini - prvo se odnosi na medije, zatim na obrazovanje i pitanje odnosa rumunske i Srpske pravoslavne crkve.

"Što se medija tiče, situacija je odlična, s obzirom na to da pripadnici rumunske manjine mogu preko TV Bor da prate programe na svom jeziku. Na obrazovanju se radi uz aktivno učešće Ministarstva prosvete i obrazovanja, ali odnos srpske i rumunske crkve mora aktivnije da se unapredi", smatra Volebek.

Predsednik Srbije je potanko objasnio specifičnosti svake manjine u Srbiji, uključujući i vlašku.

"Srbija je svesna specifičnosti vlaške manjine", istakao je Nikolić i dodao da Vlasi treba da standardizuju svoj jezik i da je će im Srbija u tome aktivno pomoći.


izvor:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2013&mm=01&dd=31&nav_category=11&nav_id=682551
Пријави уреднику   Сачувана

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: "Otvorena pitanja rešiti dijalogom"
« Одговор #1 послато: 31.01.2013. 19:50 »

Predsednik Srbije je potanko objasnio specifičnosti svake manjine u Srbiji, uključujući i vlašku.
"Srbija je svesna specifičnosti vlaške manjine", istakao je Nikolić i dodao da Vlasi treba da standardizuju svoj jezik i da je će im Srbija u tome aktivno pomoći.


Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân