Florum  VLASI ISTOČNE SRBIJE
 
RUMÂŃI SÂRBĬEŞĆ * ROMÂNII TIMOCENI * RUMÎŃI TIMOĆEŃI * VLACHS OF SERBIA * Created by 2007
Să pastrăm graĭu rumîńesk - să lunźim traĭu omeńesk!
Stapânu-domaćin: Paun Es Durlić, etnolog
FotoVLAHORIJA Vlaski recnik

Izaberi jezik * Select language: Srpski cir Srpski lat Româna Deutsch English
Молим вас да се пријавите или се региструјете.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Напредна претрага  

Вести:

SKANDAL U NACIONALNOM SAVETU VLAHA:
 ODLUKA O "STANDARDIZACIJI" DONETA NA TEŠKOJ OBMANI ČLANOVA,
 JER SU IZJAVE DVOJICE UGLEDNIH NAUČNIKA O VLAŠKOM JEZIKU - IZMIŠLJENE!
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=2080.msg8881;topicseen#msg8881


Аутор Тема: Ekskluzivno: kad su svi Vlasi bili Rumuni (3)  (Прочитано 7260 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Ekskluzivno: kad su svi Vlasi bili Rumuni (3)
« послато: 16.04.2014. 20:34 »

СРПСКИ СВЕШТЕНИК ОШТРО КРИТИКУЈЕ МИНИСТРА ПРОСВЕТЕ И ЦРКВЕНИХ ПОСЛОВА
ЗБОГ ТОГА ШТО "ПОДПОМАЖЕ ВЛАШЕЈИЗАМ" У ИСТОЧНОЈ СРБИЈИ               

               Парохија Жабарска
               Бр. 57.
               3 Августа 1899 год.
               Жабаре
               
               Г Министру Просвете и Црквених
               Послова
               
               На прошлогодишњој скупштини ви сте Г Министре имали доброту бацити једну мрљу на свештенике Крајинске да они подпомажу влашејизам да читају на влашком језику молитве да говоре влашки и т. д.
               У Свом прекору нисте се хтели ограничити на појединце већ сте онако немилосрдно бацили на све у опште и ако ми нисмо криви већ неко други што појединци говоре влашки што они чак и не знају добро српски чак и деца њихова и жене незнајуу добро српски ипак ви бацисте мрљу на све свештенике који су били у Крајини и који се налазе у Крајинском округу.
               Ја као свештеник 14. год. у Крајинском округу одбацујем од себе тај прекор па оћу да упозорим Г Министра да види од куд је то да се у Крајини говори влашки и да поједини свештеници на влашком језику читају молитве и које крив томе.
               Ето Госп. Министре од куда, што се власи постављају у влашка места па и у своје рођено место за свештеника, као што има много примера у Крајинском округу. Ено прво у Јабуковцу постављен је Никола Казимировић који је родом из Јабуковца говори свуда и у вароши влашки деца док ни су му пошла у школу ни су знала српски жена ни данас незна српски добро јер је узео влајну истина по[по]ва ћерка, али је одрасла у Јабуковцу, код оца што је васпитан и запопљен у влашкој који се до смрти служио влашким књигама, и због њега је сва та вика и још неколицина њему подобним.
               Други је пример Динул постављен је у своје село међу власима који добро незна српски нити његова фамилија.
               Трећи је пример Марин постављен у Прахову овејано влашко село и прави власи има још мало примера да вам наведем из којих ће те увидити грешку само да сте као министар криви што неводите рачуна где се ко поставља па онда неби било примера да се читају књиге на влашком језику и да се влашки говори.
               Сада на завршетку оћу да вам скренем пажњу и да за г. Епископа упозорите да он не поставља у влашка места власе па ће се избећи сва зебља у подпомагању влашијизма, већ србијизам да крене напред, а то је са постављањем свештеника на Корбовској парохији.
               Ја сам 14 год. био у Корбову, ту су сами овејани власи заслепљени власофили који су случају болести иду у влашку и читају на влашком језику молитве код влашких свештеника и на такој парохији и на таком месту оће Његово Преосвештенство да постави домородца Ђорђа Поповића свешт. Текиског који се као учитељ у Корбову понашао као и обично његови сународници, он је ишао с њима у риболов говорио и сада кад дође код своје фамилије који има на 60 кућа говори влашки, њега сам ја и оптужио код бив. Министра кад је био учитељ у Корбову што је у својој беседи казао ја се сматрам за срећног што сам свршио српске школе и српски учитељ а ви браћо чувајте ваше обичаје народне и језик ја чим сам ово чуо ни сам сачекао ни кољиво ни послужење већ сам одма напустио школску славу јер је то било о св. Сави и таквог сад оће Г. Епископ за свештеника да постави.
               Његов рођен брат за време мог боравка на парохији ишао је три пута у влашкој у селу Батоц са болесном децом да им свештеник на влашком језику чита молитве, и ако дозволите да се и овакав свештеник постави у Корбову то онда немојте прекоре бацити на свештенике но примите на вас јер сте ви одобрили да се вла постави у влашком месту  за свештеника и да ви баш идете да се влашеизам подпомаже; - ако не упозорите Његово Преосвештенство на овакав његов поступак при постављању свештеника на парохије.
               Ја као бив. свештеник ни сам могао отрпети а да вама и Г. Епископу не скренем пажњу за корбовску парохију, што треба да је начело за све парохије, па свршене богослове из влашког места и онда ће и постићи што сваки Србин жели а оваким радо[м] никад.
               Ја учиних своје а на вами остаје даље.
               Молим вас извините ме што вам одузех мало времена, ал ме гони интерес Србизма.
               
               Понизан јесам
               Мијаило ... товић
               парох Жабарски       
               
               ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– 
               [На полеђини]
               [Штамбиљ]
               КРАЉ. СРП. МИНИСТАРСТВО
               ПРОСВЕТЕ И ЦРКВ. ПОСЛОВА
               4. АВГ 99
               ЦБр. 912
               Румунизам у крајинском округу
               
               Г. Министру на увиђај.
               Референт
               Т. Петковић
               
               Сигнатура
               МПС-ц, Ф V Р 83/1899
               
Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: Ekskluzivno: kad su svi Vlasi bili Rumuni (3)
« Одговор #1 послато: 16.04.2014. 21:02 »


Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: Ekskluzivno: kad su svi Vlasi bili Rumuni (3)
« Одговор #2 послато: 16.04.2014. 21:04 »


Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: Ekskluzivno: kad su svi Vlasi bili Rumuni (3)
« Одговор #3 послато: 16.04.2014. 21:05 »

Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: Ekskluzivno: kad su svi Vlasi bili Rumuni (3)
« Одговор #4 послато: 16.04.2014. 21:05 »

Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Igor

  • Старији члан
  • ****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 20
Одг: Ekskluzivno: kad su svi Vlasi bili Rumuni (3)
« Одговор #5 послато: 27.04.2014. 05:49 »

Дакле капиталан доказ је тај што је неко у Београду завео предмет под насловом "Румунизам" иако се у самом допису искључиво спомињу Власи и влашки језик?

Занимљиво...
Пријави уреднику   Сачувана