Florum  VLASI ISTOČNE SRBIJE
 
RUMÂŃI SÂRBĬEŞĆ * ROMÂNII TIMOCENI * RUMÎŃI TIMOĆEŃI * VLACHS OF SERBIA * Created by 2007
Să pastrăm graĭu rumîńesk - să lunźim traĭu omeńesk!
Stapânu-domaćin: Paun Es Durlić, etnolog
FotoVLAHORIJA Vlaski recnik

Izaberi jezik * Select language: Srpski cir Srpski lat Româna Deutsch English
Молим вас да се пријавите или се региструјете.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Напредна претрага  

Вести:

SKANDAL U NACIONALNOM SAVETU VLAHA:
 ODLUKA O "STANDARDIZACIJI" DONETA NA TEŠKOJ OBMANI ČLANOVA,
 JER SU IZJAVE DVOJICE UGLEDNIH NAUČNIKA O VLAŠKOM JEZIKU - IZMIŠLJENE!
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=2080.msg8881;topicseen#msg8881


Аутор Тема: SKANDAL NAD SKANDALIMA: ETNOCID POD KROVOM ŠKOLSKE UČIONICE!!!  (Прочитано 2403 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић

Da normalan čovek ne poveruje svojim ušima kakvo se obrazovno nasilje vrši nad vlaškom decom, pod krovom osnovne škole države Srbije, koja treba pod tim istim krovom da ih štiti od politikanske zloupotrebe svake vrste, a ona ih - kao na dlanu - servira šarlatanima, da im izbrišu i poslednji engram sećanja na svoje autentično vlaško poreklo i etničku pripadnost, u kome NIKO NIKADA jezik kojim govore Vlasi nije nazivao ovako kako sada mali Vlasi uče u školskoj učionici!

Čije je ovo maslo, i s kojim ciljem se ovako teško krše zagarantovana ljudska prava?
Jesu li Vlasi stoka sa kojom svako može da se igra kako hoće?!

Pre svega: jadan i bedan postupak Vlaškog nacionalnog Saveta, koji je sve ovo dozvolio, i zato zaslužuje najoštriju osudu!
Čak se ni ova nazovi učiteljica nije potpuno navikla na falsifikat, koji predaje deci, pa joj se jezik u ustima otima i bori da izgovori prave reči: "vorbješć rumînjašće", a onda se, jadnica, "ispravlja", i izgovara bez imalo stida: "vorbješć vlaški!"   

A "proizvod" takva zločinačke nastave je etnocidno znanje koje usvajaju mali Vlasi:
— Mult vojesk vlaški! :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
kaže mali Vlah, i istog momenta ubija poslednju šansu da se vlaški jezik - ljimba rumînjaskă - otgrne iz zagrljaja asimilatorske smrti, i krene u novi život!

 
Zašto se malom Vlahu zabranjuje da izgovori: "Mult mi drag đi ljimba rumînjaskă!" trebalo bi pod hitno da se zapitaju svi u državi Srbiji, kojima je stalo do poštovanja elementarnih ljudskih prava, i koji žele da žive u civilizovanoj zemlji, u kojoj nikome ne može pasti na pamet da tera spdnju sa jednom nacionalnom manjinom! 
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-vZxJTVyRMQ&feature=youtu.be&hd=1[/youtube]
Odlomak iz reportaže TV Fira:
https://www.youtube.com/watch?v=O4LJm_SIz_I
Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: SKANDAL NAD SKANDALIMA: ETNOCID POD KROVOM ŠKOLSKE UČIONICE!!!
« Одговор #1 послато: 08.06.2014. 20:19 »

Zašto se malom Vlahu zabranjuje da izgovori: "Mult mi drag đi ljimba rumînjaskă!" trebalo bi pod hitno da se zapitaju svi u državi Srbiji, kojima je stalo do poštovanja elementarnih ljudskih prava, i koji žele da žive u civilizovanoj zemlji, u kojoj nikome ne može pasti na pamet da tera spdnju sa jednom nacionalnom manjinom! 
Možda je odgovor na tvoje pitanje dao  Almir Mehonjić, intelektualac iz Sandžaka u sjajnoj analizi (reakciji) na osudu inicijative BNV da Bošnjaci koji to žele vrate svoja izvorna prezimena.

Samo da se umesto "Bošnjak" ubaci "Vlah" i dobijamo savršenu analizu odnosa srpskog društva (uključujući i intelektualnu elitu) prema osetljivom pitanju manjinskih zajednica u Srbiji.

Цитат
Od liberalnih Pančića i Basare do tvrdih Tanaskovića, Đ. Kesića iliti R. Dmitrovića, mogla se čuti vrlo slična reakcija. Da ste iskusnom čitatelju prikrili imena autora, a zatim zatražili od njega da otkrije ko je pisac kojeg teksta, vrlo bi se lahko, ispod recimo Teofilovog teksta, moglo naći zalijepljeno ime Tanaskovića. Nije li to pomalo čudna situacija i ne otkriva li ona i dubinske poruke o beogradskom pristupu bošnjačkom i sandžačkom problemu? Je li to u Srbiji nema drugih tema pa se mora kao muhe na lešinu navaliti na inicijativu koja dolazi iz reda manjinske zajednice? Zar nam se ne čini da se takvom pitanju treba pristupati na suptilniji i umereniji način, bez obzira na njenu relevantnost. Jer manjinsko pitanje je svuda u Evropi po svojoj definiciji osjetljivo i svuda mu se pristupa po onoj narodnoj “tri put mjeri, jednom sjeci”. Svuda osim u Srbiji. Na tom se pitanju vrlo lahko slože i liberali i radikali i oni u politici i oni u medijima.

Zato je ova inicijativa predsjednika BNV otkrila drugo, mnogo važnije pitanje od nastavka “ić”. To je svijest o ozbiljnosti i osjetljivosti manjinskog pitanja. Jer kako da nam javnost ima tu svijest kad ga nemaju najliberalniji kreatori javnosti?

http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=1888.msg8496#msg8496
Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân