Florum  VLASI SRBIJE
 
RUMÂŃI SÂRBĬEŞĆ * ROMÂNII TIMOCENI * RUMÎŃI TIMOĆEŃI * VLACHS OF SERBIA * Created by 2007
Să pastrăm graĭu rumîńesk - să lunźim traĭu omeńesk!
Stapânu-domaćin: Paun Es Durlić, etnolog
FotoVLAHORIJA Vlaski recnik

Izaberi jezik * Select language: Srpski cir Srpski lat Româna Deutsch English
Молим вас да се пријавите или се региструјете.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Напредна претрага  

Вести:

SKANDAL U NACIONALNOM SAVETU VLAHA:
 ODLUKA O "STANDARDIZACIJI" DONETA NA TEŠKOJ OBMANI ČLANOVA,
 JER SU IZJAVE DVOJICE UGLEDNIH NAUČNIKA O VLAŠKOM JEZIKU - IZMIŠLJENE!
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=2080.msg8881;topicseen#msg8881

Аутор Тема: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI  (Прочитано 31884 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #60 послато: 04.05.2010. 22:36 »


Scrieţi în limba voastră maternă. Scrieţi în limba română!
Salvarea este în limba maternă! Cine-şi uită limba, nu mai înseamnă nimic pe lume.

Priveşte în ochii Limbii Române până când te va recunoaşte şi va izbucni în plâns.

Ce este Limba unui popor? Este prietenia, fraternitatea şi iubirea dintre cuvinte. Poate că singura prietenie şi singura iubire cu adevărat sacră şi durabilă.
Grigore Vieru
     Sus inima, români!


Limba română e şi limba mea şi nici o dată n-a să mă las de ea!


Limba Romana
de Antonov Catalin


Poet sau nepoet,
Fiind sau nefiind,
Limba Romana-i taina,
Misterul infinit.

Caci cel ce-acum vorbeste,
Nu limba il domneste,
Ci el pe ea scriind,
Misterul deslusind.

Si nu de limba-n sine,
Ci cel ce o graieste,
Ca imparat domneste,
Misterul infinit,

Prin limba deslusit.


Пријави уреднику   Сачувана

caslav

  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 309
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #61 послато: 05.05.2010. 06:11 »

Атйтă цăринă дјинтро "лингвистикă" афйнатă !

Његош сă нумисă ка ун Срб ши скрија србјештје. Йн врјемја мăј скуртă дје доуо сутје дје ањ , тоц Црногорцй 'н лумје ворбјеск ши скрије црногорцăштје.
 
Аич је апа љимпјезйтă! Чићиц ши чје спун уњи - ши чје спун алцй. Јар, гăсйцăвă логика воастă да ну ка гйштјиљи , трјекйнд су гринда порцй ла патру метăрје дјепăртатă дје пăмйнт, 'ш 'ндупљакă капитјиљи дупă кум йндупљекасă капу гйнсоку ал дјинтйј.

     Йнгрижиторилор .Ну кредјац кă успим, ку пједјека пусă , с' ажунђем пăн' аич?
 Авјец старје ши рăбдарје пăнă фăчјем Савету. Аколо ши атунч сă ворбјеск преставничји ноштји дупă кум ње ворбим йнтрă ној ши чје материје ље дăм. Аљеши ноштји трјебје сă штјије кă моарă с' аскултје ка мăндăтари тримјеш дјин партја ноастă, ка сă њ' ажутје ши сă факă лукру носту , да ну сă нăзвăсаскă сă фăкйндуш трјебуриљи  лор. Лидери ноштји је лумја ноастă а дјештјептатă.

     Дјештјептацăвă ши вој чје сйнтјец ор ундје пуш, ор йнкотро тримјеш.
Пријави уреднику   Сачувана

meyconi

  • Регистровани члан
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 5
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #62 послато: 24.05.2010. 10:38 »

Uzalud vam je trud , Vlah sam bio, Vlah sam, i ostacu . Moji preci nisu dosli iz Rumunije niti sa bilo kog drugog prostora, Vekovima su tu gde jesu . Ako su vasi dosli , dobrodosli su , ali ne pokusavajte da menjate mene i to sto je moje.
Пријави уреднику   Сачувана

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #63 послато: 24.05.2010. 10:51 »

Uzalud vam je trud , Vlah sam bio, Vlah sam, i ostacu . Moji preci nisu dosli iz Rumunije niti sa bilo kog drugog prostora, Vekovima su tu gde jesu . Ako su vasi dosli , dobrodosli su , ali ne pokusavajte da menjate mene i to sto je moje.

Госн meyconi, по правилу бришем овакве уопштене постове, јер дају мали допринос корисној дискусији, за коју се Флорум залаже. Морате бити сасвим конкретни и рећи на кога се односе важе јетке оптужбе, које њихове конкретне ставове сматрате "узалудним трудом", и чиме "они" то - просуђујем - врше притисак на вас да не "останете" Влах?! То је, између осталог, кривично дело, па би ваљало тако јавно изнете оптужбе нечим поткрепити! Такође, од великог интереса за проблем етногенезе био би овај факат из ваше тврдње да сте Влах чији преци нису дошли из Румуније. Дајте нам више детаља о томе, као на пример: је ли то само ваше мишљење, или је резултат неког темељног генеаолошког истраживања? Радо бисмо овде о томе разговарали.

Поз.

 
Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #64 послато: 24.05.2010. 11:49 »

Uzalud vam je trud , Vlah sam bio, Vlah sam, i ostacu . Moji preci nisu dosli iz Rumunije niti sa bilo kog drugog prostora, Vekovima su tu gde jesu . Ako su vasi dosli , dobrodosli su , ali ne pokusavajte da menjate mene i to sto je moje.

Само да вас подсетим да у Реп. Србији постоји самопредељење а не наука, па вам баш из тог разлога нико не може оспорити да будете Влах.
Исто тако наука не мења вашу националну свест, наука је једно а национална свест је друго.Националну свест неможе нико да вам промени или да вас убеди у нешто што ви нежелите да прихватите.

То што су научници писали о нама исто тако нико неможе да промени, свидело се то нама или не, тако ствари стоје.
Пријави уреднику   Сачувана

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #65 послато: 24.05.2010. 12:21 »


    Uzalud vam je trud ,


... тако ствари стоје.


Госн meyconi је изнео озбољну, али веома уопштену оптужбу, из које се не види на кога се конкретно односи.
Да ли његово "развлашивање" врши неко конкретно са Флорума, или - duamńe pazîaşće şî ferĭaşće - можда је цео Флорум доживео као атак на његово етничко право?!?

Замолио сам га да нам то разјасни, јер неодређене и паушалне тврдње само уносе забуну.


Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

nena

  • Уредник Форума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 162
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #66 послато: 24.05.2010. 23:34 »



U Petrovcu na Mlavi je u petak 21. maja 2010 održana tribina povodom izbora za Vlaški nacionalni savet. Ovo su kratke vesti o onome što se desilo, a bilo bi dobro kada bi nam neko ko je prisustvovao rekao nešto više. Još bolje ako to urade ljudi koji su na listama za sledeće izbore ...


Ono što o tome javlja Ministarstvo za ljudska i manjinska prava:

Цитат
Трибина поводом избора за Влашки национални савет
Цитат
http://www.ljudskaprava.gov.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=273%3A2010-05-24-18-42-37&catid=13&lang=cir


Министарство за људска и мањинска права и Општина Петровац на Млави су поводом избора за Влашки национални савет организовали трибину 21. маја, 2010. године у сали СО Петровац на Млави. Након уводног обраћања Помоћника министра Петра Антића из Министарства за људска и мањинска права и Радише Драгојевића, Председника општине Петровац на Млави, представници влашких изборних листа изнели су своје програме. На трибини се представило 6 изборних листа: Заједница Влаха Србије – др Предраг Балашевић; Листа за Влахе у Србији –  центар за људска права и интеретничку толеранцију, Бор – Слободан Ђурђевић; Власи у Европској Србији; „Уједињени Власи“; За европску Србију; Власи за Србију, Србија за Влахе – Милетић Михајловић – Тића.



Ovo je vest o istom događaju publikovana na sajtu Opštine Petrovac na Mlavi:

Цитат
http://www.petrovacnamlavi.rs/


У Петровцу прошлог петка је  у Маолј сали СО одржана трибина на тему – Непосредни избори за национални савет Влашке националне мањине у Републици Србији. Присутне је најпре поздравио председник општине Петровац на Млави Радиша Драгојевић, а уводничар је био  Петар Антић помоћник министра за људска и мањинска права. Он је детаљније говорио о законској регулативи републике Србије која је прописала начине остварења националних мањинских права, као и о изборима за националне савете националних мањина који ће се одржати 6. јуна ове године. На трибини је говорила и представница ОЕБСА Кристина Дејвис , која је истакла  важност националних савета националних мањина за успостављање њихове  надлежности  у области културе, информисања, образовања и других права.

              Трибини о изборима за национални савет влашке националне мањине у Србији присуствовали су и представници листа   које су већ проглашене, а до данас их је укупно шест. Реч је о листама :  Власи за Србију, Србија за Влахе- Милетић Михајловић Тића, Заједница Влаха Србије – др. Предраг Балашевић, Листа за Влахе у Србији – Центар за људска права и интеретничку толеранцију- Бор- Слободан Ђурђевић, Власи у европској Србији – Нели Ђорђевић, Уједнињени Власи – Драган Балашевић и Власи општине Зајечар . На трибини је најављено учешће још четири листе  које су примљене, или најављене за предају. Сходно својим програмским опредељењима  на трибини су представници свих проглашених листа изнели своје ставове и програмске циљеве у текућем изборном процесу, и уопште када је реч о интересима влашке националне мањине у Србији. Било је речи и о неким техничким и другим потешкоћама које су се јавиле у изборној процедури, онако како су их видели представници изборних листа.

Пријави уреднику   Сачувана

meyconi

  • Регистровани члан
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 5
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #67 послато: 25.05.2010. 02:22 »

Госн meyconi је изнео озбољну, али веома уопштену оптужбу, из које се не види на кога се конкретно односи.
Да ли његово "развлашивање" врши неко конкретно са Флорума, или - duamńe pazîaşće şî ferĭaşće - можда је цео Флорум доживео као атак на његово етничко право?!?

Замолио сам га да нам то разјасни, јер неодређене и паушалне тврдње само уносе забуну.

Ceo forum ne. Ali pojedina izlaganja DA.
Пријави уреднику   Сачувана

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #68 послато: 25.05.2010. 08:32 »

Госн meyconi је изнео озбољну, али веома уопштену оптужбу, из које се не види на кога се конкретно односи.
Да ли његово "развлашивање" врши неко конкретно са Флорума, или - duamńe pazîaşće şî ferĭaşće - можда је цео Флорум доживео као атак на његово етничко право?!?

Замолио сам га да нам то разјасни, јер неодређене и паушалне тврдње само уносе забуну.

Ceo forum ne. Ali pojedina izlaganja DA.

Госпон meyconi!
Пошто сте новајлија на Флоруму, овом приликом вас само опомињем (добијате нешто попут жутог картона у спорту).
Наведите прецизно та поједина излагања у којима се врши ваше "развлашивање", јер као што је недопустиво паушално лепљење етикета, попут вашег, тако је недопустиво и да неко ускраћује, или сужава ваше право да се осећате и изјашњавате како хоћете!

Дакле:
Ко вас је овде "развлашивао"?
Да њему одмеримо казну, или да казну одмеримо вама, за јавно изношење неистине?
Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

caslav

  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 309
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #69 послато: 25.05.2010. 17:42 »


Фрацйлор поштојиц,
       Сăптăмйна чје трјекусă ну прја ажунџам сă фиу апропијат дје тоатје лукрăриљи чје сă лукра йн кймпу носту , тот љегат йн алтје пројекте  ла семинаре "Public achivment".
       Мă букур кă авјем мăј мултă лумје јешитă дјин тоатје пăрцйљи, да јар ну прја зăдовољит ку аја чје фăкусă „ај дјештјепц ла кап“ пинтру дје вијаца ноастă лукрйнд йн политикă пăн'акума. Јар, вăд ши нумје ној ,  бун пинтру кă сă интересăштје мăј мултă лумје лăрџинд друму пје карје мјерђем . Бун ар фи дјин партја ноастă сă љ' арăтăм кă сйнтјем буњ дје аштјепт ши дје сприжуњиту лор ка ши сă мăј чјеркăм сă фим пуцйн мăј лăргуц ла ињимă ку порњиторји ноштји.
       Ажутат дје фрацй ај дји пје листа ноастă  „Уједињени Власи“ дјин тоатје општјињиљи , њ' ам ворбит сă мăј тримјетјем гйндјирјиљи ноаштје дупă програму ал тримјес ла Форум дјиспрје партја мја.
        Вă тримјет ла тоц чићиторји ши претјињи - мултă букурије ши сăнăтатје!
Пријави уреднику   Сачувана

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #70 послато: 25.05.2010. 19:02 »

Само да вас подсетим да у Реп. Србији постоји самопредељење а не наука, па вам баш из тог разлога нико не може оспорити да будете Влах.
Исто тако наука не мења вашу националну свест, наука је једно а национална свест је друго.Националну свест неможе нико да вам промени или да вас убеди у нешто што ви нежелите да прихватите.
То што су научници писали о нама исто тако нико неможе да промени, свидело се то нама или не, тако ствари стоје.

Одлично! Драго ми је да се неко сетио да ово напише.
Наравно да се све базира на осећању припадања једној заједници а не на боји коже, вероисповести или етничком пореклу. То осећање припадности одређеној заједници исказује се на попосу становништва, тако што се анкетирани својевољно изјашњавају да припадају већинском или неком од мањинских народа који живе на простору државе Србије.

Историјске и лингвистичке чињенице су такве какве су, и оне не зависе од тога како се ко осећа или не осећа.

Проблем настаје када покушај доказивања неке наводне посебности прерасте у параноју, па они који би да буду посебни, пошто им се не свиђа став науке, крену да измишљају нове теорије о свом пореклу претачући их у разне "етногенезе настанка" и сличне "подухвате". Када се укапира да ни то није довољно, онда се, за сваки случај, тражи да се народ на референдуму изјасни о томе којим језиком говори и која му је историја, што још нико на свету није ни помислио да уради.
Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

meyconi

  • Регистровани члан
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 5
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #71 послато: 25.05.2010. 22:34 »

Ok, prihvatam zuti karton koji mi dajete . Praticu Vase diskusije ali necu se ukljucivati.Inace nista sto sam napisao nije bez osnova .Nisam tako dobar retoricar i nemam takav vokabular da bih mogao da vam pisem satima i da to jos lepo izgleda , niti sam pesnicki nastrojen , samo sam rekao to sto mislim i to sto jeste. 
Hvala
Пријави уреднику   Сачувана

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #72 послато: 25.05.2010. 22:45 »

    Inace nista sto sam napisao nije bez osnova .

Дајте, забога, већ једно те основе: кажите, покажите, цитирајте, наведите тачан топик, тачно име члана Флорума, тачно место у његовој тексту које сте доживели као притисак на вас и на вашу слободу етничког изјашњавања!

    Nisam tako dobar retoricar i nemam takav vokabular da bih mogao da vam pisem satima i da to jos lepo izgleda ... 

Аман, госн meyconi, то нико од вас не тражи, немојте - што кажу деца - "ширити причу".
Ако нисте у стању да такво место наведете, онда се барем уљудно извините!


Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

meyconi

  • Регистровани члан
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 5
Одг: IZBORI ZA VLASKI NACIONALNI SAVET - PROGRAMI I KANDIDATI
« Одговор #73 послато: 08.02.2020. 15:54 »

Auuu, ni reci toliko dugo.
Пријави уреднику   Сачувана