Florum  VLASI ISTOČNE SRBIJE
 
RUMÂŃI SÂRBĬEŞĆ * ROMÂNII TIMOCENI * RUMÎŃI TIMOĆEŃI * VLACHS OF SERBIA * Created by 2007
Să pastrăm graĭu rumîńesk - să lunźim traĭu omeńesk!
Stapânu-domaćin: Paun Es Durlić, etnolog
FotoVLAHORIJA Vlaski recnik

Izaberi jezik * Select language: Srpski cir Srpski lat Româna Deutsch English
Молим вас да се пријавите или се региструјете.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Напредна претрага  

Вести:

SKANDAL U NACIONALNOM SAVETU VLAHA:
 ODLUKA O "STANDARDIZACIJI" DONETA NA TEŠKOJ OBMANI ČLANOVA,
 JER SU IZJAVE DVOJICE UGLEDNIH NAUČNIKA O VLAŠKOM JEZIKU - IZMIŠLJENE!
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=2080.msg8881;topicseen#msg8881


Аутор Тема: O RADU VLAŠKOG NACIONALNOG SAVETA  (Прочитано 14756 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: O RADU VLAŠKOG NACIONALNOG SAVETA
« Одговор #30 послато: 17.03.2010. 23:51 »

А то се догађа у НС које мањине?
Онe о којој је овде реч - влашке!
Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Igor

  • Старији члан
  • ****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 20
Одг: O RADU VLAŠKOG NACIONALNOG SAVETA
« Одговор #31 послато: 18.03.2010. 00:19 »

И шта предлажу, да се влашке бабе по селима шаљу на допунске часове српског језика и културе? ;D
Пријави уреднику   Сачувана

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: O RADU VLAŠKOG NACIONALNOG SAVETA
« Одговор #32 послато: 18.03.2010. 00:38 »

И шта предлажу, да се влашке бабе по селима шаљу на допунске часове српског језика и културе? ;D
Ne nego na reveru nose Šešeljev bedž. Istog onog Šešelja za koga Vlasi ne postoje.
Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

caslav

  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 309
Одг: O RADU VLAŠKOG NACIONALNOG SAVETA
« Одговор #33 послато: 05.04.2010. 11:57 »

        Дакă врјем сă ње 'нцăљеђем дје рйнду 'л ăста ка лумја, ши сă бăгăм биње дје самă че ње тага дје фăкут , авјем дјестулă врјемје сă ње дјескуркăм ши ку капјетјиљи њетурбуратје сă ње оријентисйм дупă ун гйнд плăкут ши аљес дјин тоатје гйндурљ' аље 'лалтје.Датуму је 6. јуни .Чинч пăнă ла опт листје. Апроапје тоц сйнт куноскуц ка кйнд сйнт дјин сату носту.Ка ај дјин сату носту ши ворбјеск :"Бă ној ље фăчем пје тоатје..."
        Савету чје 'л аљеђем дјин ноу, требује сă фије о конституције фăрă њич' о љегăтурă ку Савету персонализат йн нумиљи лу Ж. Лазић ши ај прја биње куноскуц дјин гарнитура лор. Сă ну йј мăј нумим .А фăкут нума ун биње - њ'а ардјикат пје ној че пăн' акума ам фăкут чјева пинтру култура , музика, љимба , традиција ноаста , ор кум нумитă да оригиналă А НОАСТĂ .Тоц ај алалц ау партја лор,ку нумиљи лор, ку партјијиљи лор ; ље зйчем йнкă одатă :" Оприцă-вă нотйнд йн апа чје вă циње . Ну вă грăбиц йн апа чје вă траџје ла фунд."
        Нума о листй арје путјерје сă ње скоатă ла друму носту курат дје аспирациј србо-романешти. Ној ње куноштјем нума пје чје ам  фăкут да ну пје аја чје ам зйс - ујтйнду-ње сă  фăчјем.Дје ку дје рйнд ње афлац , аузйц дје ној ши ње вједјец.Ној сйнтјем ин љегăтурă ку рăдăчина родулуј носту йн Србије.
Пријави уреднику   Сачувана

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: O RADU VLAŠKOG NACIONALNOG SAVETA
« Одговор #34 послато: 08.04.2010. 00:15 »

Нума о листй арје путјерје сă ње скоатă ла друму носту курат дје аспирациј србо-романешти. Ној ње куноштјем нума пје чје ам  фăкут да ну пје аја чје ам зйс - ујтйнду-ње сă  фăчјем.Дје ку дје рйнд ње афлац , аузйц дје ној ши ње вједјец.Ној сйнтјем ин љегăтурă ку рăдăчина родулуј носту йн Србије.

Bun, domnu Časlav, să poaće šći dâ śe listâ ie vorba?

Dar, dăcă mai bińe înţâľeźi ćiriliţa a sârbască, sâ scriu şî aşa:

Бун, домну Часлав, сâ поаће шћи дâ śе листâ ие ворба?

Cred că puţem să scriem şî aşa:

Βθν, δομνθ Ψασλαω, σα ποατε στι δα σε λιστα ιε ωορβα?

Poaće şî aşa:

嗯的先生,他們不知道名單上呢?

Or aşa:

حسنا ، والسيد جوست ، لم يعرفوا في أي قائمة من القوائم هو؟

ובכן, מר ג 'וסט, הם ידעו שעליהם הרשימה אותו?

ดี, นาย  พวกเขารู้ว่าที่รายการหรือไม่

Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

nena

  • Уредник Форума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 162
Одг: O RADU VLAŠKOG NACIONALNOG SAVETA
« Одговор #35 послато: 17.05.2010. 16:34 »



Iskoristila bih ovu vest koja se može naći na stranici Timocpressa da ponovo ukažem na jednu vrlo značajnu i tužnu činjenicu koja kartateriše rad bivšeg NSVNM-a, ali koja ako se ignoriše može da bude vrlo lako preuzeta i od strane buduće garniture....
Цитат
http://www.timocpress.info/sr/?p=2547

Цитат
Majdanpek, Timočka krajina, Srbija/TimocPress/ponedeljak 17. maj 2010./ - Rumunski pesnik i umetnik iz Srbije, Nenad Janković, koji je nastanjen u Francuskoj, učinio je donaciju kulturi rumunske nacionalne manjine Srbije.
On je donirao novčana sredstva koje smatra skromnim, radi održavanja muzičkih proba ansambla MISTERIA CARPATICA u profesionalnom studiju, a u sklopu priprema za koncert koji će ovaj ansambl odrzati 23. maja ove godine u Vršcu, u pozorištu STERIJA.
Iako gospodin Janković, inace veliki kulturni poslenik, koji je dosta cinio i cini za kulturu svoje nacionalne zajednice, ova sredstva smatra skromnim, ansamblu MISTERIA CARPATICA su veoma značajna, narocito zato što dolaze od osobe koja nije dužna da pruži pomoć.
Podsećamo da se MISTERIA CARPATICA više puta obracala za pomoć institucijama nadležnim za kulturu rumunske nacionalne zajednice u Srbiji, ali bez uspeha. Utoliko je ova pomoć dragocenija.

Mene zanima, kada će javnost saznati koliko je novca ušlo u kase NSVNM-a iz bužeta Republike Srbije i na šta su ta sredstva portošena? Zapravo, koliko je kulturnih manifestacija, umetnika ili naučnih radnika bilo finansirano od strane NSVNM-a kome je, kako i vrapci znaju, glavni zadatak očuvanje kulture Vlaha iz Istočne Srbije? Ako je cifra koju je Paun pomenuo tačna (oko 32 miliona dinara za 4 godine), svima je jasno da su to ogromne pare za naše uslove, ali nikome nije jasno koju je dobrobit (u kulturnom smislu) naša zajednica imala iz ovih sredstava.

Isto tako bih zamolila, one koji intervenišu u ime birčkih listi na kojima se nalaze da nam detaljnije objasne na koji način misle da pomognu pojedince ili društva koja se bave promovisanjem naše kulture.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4ySLaU4HLDU&feature=related[/youtube]
Пријави уреднику   Сачувана

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: ИЗВЕШТАЈ НЕМА КО ДА ПИШЕ!
« Одговор #36 послато: 17.05.2010. 18:49 »


    Mene zanima, kada će javnost saznati koliko je novca ušlo u kase NSVNM-a iz bužeta Republike Srbije i na šta su ta sredstva portošena?


По свему судећи: никад!
"Надлежни" органи Савета су отишли у историју, и више се неће састајати.
Имали смо овде, пре хаварије Флорума, "поднеске" господина Максимовића-Пилуа из Мелнице код Петровца, из којих се могло видети да ни ранијих година руководство Савета није подносило ни текстуалне, ни финансијске извештаје. (Барем је тако тврдио г. Максимовић у својој информацији о поднетим кривичним пријавама!).

Овакву апсурдну могућност да Први сазив Влашког савета оде ћутке са историјске позорнице, потврдио ми је данас, у незваничном разговору, секретар Савета, г. Зоран Јанковић.

Duamńe pazîaşće şî ferĭaşće!
Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: ИЗВЕШТАЈ НЕМА КО ДА ПИШЕ!
« Одговор #37 послато: 17.05.2010. 19:26 »


    Mene zanima, kada će javnost saznati koliko je novca ušlo u kase NSVNM-a iz bužeta Republike Srbije i na šta su ta sredstva portošena?


По свему судећи: никад!
"Надлежни" органи Савета су отишли у историју, и више се неће састајати.
Имали смо овде, пре хаварије Флорума, "поднеске" господина Максимовића-Пилуа из Мелнице код Петровца, из којих се могло видети да ни ранијих година руководство Савета није подносило ни текстуалне, ни финансијске извештаје. (Барем је тако тврдио г. Максимовић у својој информацији о поднетим кривичним пријавама!).

Овакву апсурдну могућност да Први сазив Влашког савета оде ћутке са историјске позорнице, потврдио ми је данас, у незваничном разговору, секретар Савета, г. Зоран Јанковић.

Duamńe pazîaşće şî ferĭaşće!

По свему судећи, нису били дорасли задатку који је пред њих био постављен.
Надам се да нови сазив неће да понавља њихове грешке.
Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: ИЗВЕШТАЈ НЕМА КО ДА ПИШЕ!
« Одговор #38 послато: 17.05.2010. 19:37 »

По свему судећи, нису били дорасли ...

По свему судећи, не да нису били "дорасли", него су и прерасли историјску прилику која им се пружила:
ДА МОГУ ДА ТРОШЕ ОГРОМНА СРЕДСТВА ПОРЕСКИХ ОБВЕЗНИКА, А ДА НИКОМ НЕ ПОЛАЖУ РАЧУНЕ!?!?

Најискреније се надам да Влада РС има прописане процедуре и за овакве ситуације, и да јавност неће бити ускраћена за оно што јој припада!
Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: ИЗВЕШТАЈ НЕМА КО ДА ПИШЕ!
« Одговор #39 послато: 17.05.2010. 19:59 »

По свему судећи, нису били дорасли ...

По свему судећи, не да нису били "дорасли", него су и прерасли историјску прилику која им се пружила:
ДА МОГУ ДА ТРОШЕ ОГРОМНА СРЕДСТВА ПОРЕСКИХ ОБВЕЗНИКА, А ДА НИКОМ НЕ ПОЛАЖУ РАЧУНЕ!?!?

Најискреније се надам да Влада РС има прописане процедуре и за овакве ситуације, и да јавност неће бити ускраћена за оно што јој припада!

Сигурно да има! Буди убеђен да, пронађу ли макар једну ситницу која се коси са законом, отераће их на робију. За пример!

Знаш у чему је једино проблем? Што се државне паре арче на другим местима више него што је овде био случај, само нико не поставља питање да ли неко због тога треба да одговара.
Да ти само наведем пример закупа војног сателита због чега држава Израелу мора да плати 40 милиона евра. Је л' неко одговарао због тога? Је л' неко одговарао што је русима уступљен НИС "за бадава"? Је л' одговарао неко што је Кришто из Г17+ себи одредио месечну плату од 17 000 евра.

Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân