Florum  VLASI SRBIJE
 
RUMÂŃI SÂRBĬEŞĆ * ROMÂNII TIMOCENI * RUMÎŃI TIMOĆEŃI * VLACHS OF SERBIA * Created by 2007
Să pastrăm graĭu rumîńesk - să lunźim traĭu omeńesk!
Stapânu-domaćin: Paun Es Durlić, etnolog
FotoVLAHORIJA Vlaski recnik

Izaberi jezik * Select language: Srpski cir Srpski lat Româna Deutsch English
Молим вас да се пријавите или се региструјете.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Напредна претрага  

Вести:

SKANDAL U NACIONALNOM SAVETU VLAHA:
 ODLUKA O "STANDARDIZACIJI" DONETA NA TEŠKOJ OBMANI ČLANOVA,
 JER SU IZJAVE DVOJICE UGLEDNIH NAUČNIKA O VLAŠKOM JEZIKU - IZMIŠLJENE!
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=2080.msg8881;topicseen#msg8881

Аутор Тема: vlaski grb  (Прочитано 18297 пута)

0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.

mici

  • Регистровани члан
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 4
vlaski grb
« послато: 28.01.2011. 15:55 »

Postovani,

Posto nisam mogla da nadjem adekvatnu temu na kojoj bih mogla da Vam uputim ovo pitanje, morala sam da otvorim novu. Zelela bih da napisem seminarski rad o Vlasima pa me zanima da li je postojala ili postoji vlaska zastava, grb i jos neka obelezja. Okacila bih ovom prilikom i jedan grb koji sam pronasla na internetu pa me zanima njegovo znacenje tj. znacenje simbola na njemu...Molim Vas da mi odgovorite i unapred se izvinjavam mozda zbog moje ne informisanosti vezane za ovu tematiku ali zato ste Vi tu da mi pomognete da sto vise naucim o Vlasima.
Unapred hvala
Пријави уреднику   Сачувана

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303
Одг: vlaski grb
« Одговор #1 послато: 28.01.2011. 16:45 »



       Steagul Triballiei

       Dupa tribul tracic al tribalilor, Triballia a fost numit teritoriul cuprins
între râul Morava la apus (în Serbia) si râul Yantra la rasarit (în Bulgaria).
Steagul Triballiei are 5 benzi orizontale: rosu, galben, albastru, galben,
negru. Culoarea rosie simbolizeaza înflorirea natiunii române la nord de
Dunare, în conditiile Unirii de la 1859. Galbenul reprezinta câmpia Dunarii,
la nord si la sud de fluviu, locuita în mare parte de români. Albastrul este
maiestosul fluviu al Dunarii, care nu a separat pe fratii români de pe cele
doua maluri. În sfârsit, negrul simbolizeaza starea dificila a românilor sud
dunareni aflati sub ocupatie straina. Steagul a fost desenat de primul
ministru al României, în timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza, Mihail
Kogalniceanu. Drapelul i-a fost înmânat lui Vasile Ion Câncea de catre
Alexandru Ioan Cuza si sfintit într-o biserica din Bregova. El a fost utilizat
de voluntarii timoceni, care au luptat în armata româna, în timpul Razboiului
de Independenta (1877-1878).

Istoria românilor din sudul Dunării, Valentin Baluţoiu, Bucureşti, 2010, p. 86


На овом линку има информација на енглеском, незнам колико су
поуздане, приметио сам да се двоуме око неких ствари.
http://www.fotw.net/flags/ro-chops.html


Ово би био грб, али информација немам у вези грба.

Грб и застава су из наше новије историје, из 19 века, за остало треба видети
грбове и заставе Влашке кнежевине.




Пријави уреднику   Сачувана

Ivita Glisici

  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 81
Одг: vlaski grb
« Одговор #2 послато: 29.01.2011. 10:41 »

Grb Vlaha severoistocne Srbije je stit kruznog  oblika zute boje podeljen krstom crvene boje na cetri dela,sto prestavlja neratobornost i miroljublivost naseg naroda,za razliku od borbenog  stita drugih naroda u okruzenju.
U gornjoj levoj strani nalazi se Balaur (zmau). On prestavlja kontinuitet trackog elementa u kulturi vlaha.
U donjoj levoj strani nalazi se rimska  vucica sa Romulom i Remom. Ona prestavlja vezu sa rimskim  elementom.To je dokaz naseg Latinskog elementa i da smo zastinici latiniteta u Srbiji.
U gornjoj desnoj strani nalayi se dvoglavi orao, koja prestavlja nasu pravosloavnost i vezu sa istocnim rimskim carsrvom tj vizantijom.
U donjoj desnoj strani nalazi se glava divlje svinje sa strelom u glavi koja prestavlja teritoriju na kojom se nalazimo, tj Tribaliju.
Krug je oivicen sa krunom od  hrastovog lisca. Kruna od hrastovog lisca je dodeljivana najboljim tracanima, pandam rimskoj kruni.
Zastava je Trikolor Crvena, Zuta, Plava  sa grbom u sredini

Mislim da sam ti donekle predocio grb Vlaha severoistocne Srbije. Pozdrav
Пријави уреднику   Сачувана

mici

  • Регистровани члан
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 4
Одг: vlaski grb
« Одговор #3 послато: 29.01.2011. 16:20 »

Hvala Vam najlepse na odgovorima. :)
Пријави уреднику   Сачувана

armagedon

  • Старији члан
  • ****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 20
Одг: vlaski grb
« Одговор #4 послато: 29.01.2011. 17:47 »

  za Mici ovaj grb vise ne vazi pozzz
Пријави уреднику   Сачувана

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: vlaski grb
« Одговор #5 послато: 29.01.2011. 19:32 »


        Grb Vlaha severoistocne Srbije je ...


Из ове информације испуштено је неколико важних ствари:

1) Ови Власи који живе данас у североисточној Србији никада нису имали свој грб, ни заставу, ни химну, ни слична знамења;
2) ови Власи (барем њихов највећи живући део) данас чак и незнају да имају свој грб и заставу;
3) јер овај грб који је коментарисао г. Ивита Глисици је октроисан влашки грб, донет у пламеној ватри распламсаног родољубља на некој од историјских седница старог Влашког националног савета, после жестоке борбе са црном кафом, киселом водом, а пре него што су славно пали под налетом "нечег конкретног";
4) па због тога, што се тиче његове "утемељености" у традицији, дај боже да потраје до неке наредне седнице новог Влашког савета, која ће, дабоме, због тога бити такође историјска!

А што се пак тиче самога садржаја, пошто овај грб настоји да обухвати све битне компоненте "етногенезе настанка Влаха", може му се ставити озбиљна примедба да му недостаје поље са српским знамењем, па поље са бугарским знамењем, а да не поменем поље са турским знамењем, јер су сви ови народи, сваки на свој начин, дали значајан допринос "етногенези" нашега "настанка" ...
Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

armagedon

  • Старији члан
  • ****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 20
Одг: vlaski grb
« Одговор #6 послато: 29.01.2011. 20:01 »



grb okruglog oblika koga je u ime bivseg Vlaskog nac.saveta izmislio Ivica Glisic vise nije u upotrebi jer ce novi grb biti napravljen od strane novog Vlaskog nacionalnog saveta i biti zvanicno postavljen na sajtu www.vlasi.rs inace novom sajtu Vlaskog nacionalnog saveta...Strpite se malo ...
Пријави уреднику   Сачувана

Paun

  • Администратор
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1400
    • Паун Ес Дурлић
Одг: vlaski grb
« Одговор #7 послато: 29.01.2011. 20:07 »

grb okruglog oblika koga je u ime bivseg Vlaskog nac.saveta izmislio Ivica Glisic vise nije u upotrebi jer ce novi grb biti napravljen od strane novog Vlaskog nacionalnog saveta ...

Ја само хтео мало да се нашалим, а оно - испаде да сам видовит!? 8)
Пријави уреднику   Сачувана
Rumîńi ku Români a fuost tot una numa pǎnǎ Români a fuost Rumîń!

dPasujoni

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 436
Одг: vlaski grb
« Одговор #8 послато: 29.01.2011. 20:15 »

Из ове информације испуштено је неколико важних ствари:

1) Ови Власи који живе данас у североисточној Србији никада нису имали свој грб, ни заставу, ни химну, ни слична знамења;
2) ови Власи (барем њихов највећи живући део) данас чак и незнају да имају свој грб и заставу;
3) јер овај грб који је коментарисао г. Ивита Глисици је октроисан влашки грб, донет у пламеној ватри распламсаног родољубља на некој од историјских седница старог Влашког националног савета, после жестоке борбе са црном кафом, киселом водом, а пре него што су славно пали под налетом "нечег конкретног
4) па због тога, што се тиче његове "утемељености" у традицији, дај боже да потраје до неке наредне седнице новог Влашког савета, која ће, дабоме, због тога бити такође историјска!

А што се пак тиче самога садржаја, пошто овај грб настоји да обухвати све битне компоненте "етногенезе настанка Влаха", може му се ставити озбиљна примедба да му недостаје поље са српским знамењем, па поље са бугарским знамењем, а да не поменем поље са турским знамењем, јер су сви ови народи, сваки на свој начин, дали значајан допринос "етногенези" нашега "настанка" ...

Paune, svaka ti je na mestu!

Koliko sam neku gospodu na ovom Forumu razumeo, a mislim da sam ih isuviše dobro razumeo, ne da ništa ne nedostaje, već su navedeni doprinosi, navedenih naroda u stvari čist višak, odnosno: "korov koji treba iskoreniti"!

Da su uspeli da nas propuste kroz kazan da prođemo proces destilacije, bili bi stoprocentni rumuni!




dPasujoni
Пријави уреднику   Сачувана

dPasujoni

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 436
Одг: vlaski grb
« Одговор #9 послато: 29.01.2011. 20:32 »

grb okruglog oblika koga je u ime bivseg Vlaskog nac.saveta izmislio Ivica Glisic vise nije u upotrebi jer ce novi grb biti napravljen od strane novog Vlaskog nacionalnog saveta ...

Ја само хтео мало да се нашалим, а оно - испаде да сам видовит!? 8)



To se zove iskustvo!  8)
Пријави уреднику   Сачувана

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: vlaski grb
« Одговор #10 послато: 29.01.2011. 21:07 »

grb okruglog oblika koga je u ime bivseg Vlaskog nac.saveta izmislio Ivica Glisic vise nije u upotrebi jer ce novi grb biti napravljen od strane novog Vlaskog nacionalnog saveta i biti zvanicno postavljen na sajtu www.vlasi.rs inace novom sajtu Vlaskog nacionalnog saveta...Strpite se malo ...
Ако може Паун да буде видовид по питању влашког грба, ево да и ја испробам своју видовитост.

Нови грб ће бити округлог облика. То је уједно и једина сличност са овим старим грбом.
Грб је, сходно саставу новог "патриотског" Националног савета влашке националне мањине, подељен на пет неједнаких делова.
У највећем делу се налази слика Ивице Дачића, која симболизује председника странке која унутар владајуће коалиције у Савету има највећи утицај. Други део је врезервисан за слику Бориса Тадића, председника Србије и лидера друге странке по јачини унутар про-режимске коалиције. Трећи део је намењен  за Томислава Николића, алиас Тому гробара јер је он вођа напредњака. У четвртом делу, мало мањем од претходних, смештен је Драган Марковић - Палма. Последњи - пети део - је парче грба на којем нам се смеши Бошко Пичић из Зајечара. Његово парче грба је најмање, зато што у новом сазиву Савета партиципира са једним послаником.

Грб је оивчен зарђалим кашикама, симболом Српских радикала. Кашике представљају вековну борбу легендарног лидера са белосветским барабама и зликовцима. Војводу унутар савета представљају најмање двојица делегата, због тога је симболу борбе радикала - зарђалим кашикама припало посебно место ван грба.
Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Absinth

  • Сарадник форума
  • Ветеран форума
  • ***
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 213
Одг: vlaski grb
« Одговор #11 послато: 29.01.2011. 21:20 »



grb okruglog oblika koga je u ime bivseg Vlaskog nac.saveta izmislio Ivica Glisic vise nije u upotrebi jer ce novi grb biti napravljen od strane novog Vlaskog nacionalnog saveta i biti zvanicno postavljen na sajtu www.vlasi.rs inace novom sajtu Vlaskog nacionalnog saveta...Strpite se malo ...
I ja sam vidovit
imaće 4S na orlu i ... neki manastir SPC i ... mozda nekog prasca il janje na ražnju i ...

Пријави уреднику   Сачувана

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303
Одг: vlaski grb
« Одговор #12 послато: 29.01.2011. 21:25 »

Младен Петров, познат као Ion di la Vidin је писао о застави и грбу Трибалије, у својој књизи
Sacra Tribalia: povestea românilor din dreapta Dunării, Ion di la Vidin, Editura Danubius, 1997.


Пријави уреднику   Сачувана

caslav

  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 309
Одг: vlaski grb
« Одговор #13 послато: 29.01.2011. 22:16 »

A таман рекох, како да ја о овоме баш ништа не знам. Кад ето, једни имају бујну машту, други сем бујне маште имају и видовитост, трећи уз претходна два и знају.
Пријави уреднику   Сачувана

dPasujoni

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 436
Одг: vlaski grb
« Одговор #14 послато: 29.01.2011. 22:34 »

A таман рекох, како да ја о овоме баш ништа не знам. Кад ето, једни имају бујну машту, други сем бујне маште имају и видовитост, трећи уз претходна два и знају.

E, moj caslave to ti je poezija, magija i nauka, sve na jednom mestu! :-[

Sada me živo zanima kakav će seminarski rad o nama Vlasima napisati mici, na osnovu ovakvog materijala! ???

Doamnje pazîašće šî lumnja śe strîmb vorbjeašće!
Пријави уреднику   Сачувана