Florum  VLASI SRBIJE
 
RUMÂŃI SÂRBĬEŞĆ * ROMÂNII TIMOCENI * RUMÎŃI TIMOĆEŃI * VLACHS OF SERBIA * Created by 2007
Să pastrăm graĭu rumîńesk - să lunźim traĭu omeńesk!
Stapânu-domaćin: Paun Es Durlić, etnolog
FotoVLAHORIJA Vlaski recnik

Izaberi jezik * Select language: Srpski cir Srpski lat Româna Deutsch English
Молим вас да се пријавите или се региструјете.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Напредна претрага  

Вести:

SKANDAL U NACIONALNOM SAVETU VLAHA:
 ODLUKA O "STANDARDIZACIJI" DONETA NA TEŠKOJ OBMANI ČLANOVA,
 JER SU IZJAVE DVOJICE UGLEDNIH NAUČNIKA O VLAŠKOM JEZIKU - IZMIŠLJENE!
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=2080.msg8881;topicseen#msg8881

Аутор Тема: Poboljšano informisanje manjina  (Прочитано 754 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303
Poboljšano informisanje manjina
« послато: 30.01.2013. 20:41 »

Poboljšano informisanje manjina
Datum kreiranja 29 januar 2013 Kategorija: MEDIJI

Visoki komesar za ljudska i manjinska prava OEBS-a Knut Volebek posetio RTV Bor i interesovao se
za realizaciju programa na jezicima nacionalnih manjina; - Volebek: Definitivno ima pomaka u
informisanju manjina u regionu, ali takođe i prostora da se to podigne na viši nivo.




BOR - Kada je visoki komesar OEBS-a Knut Volebek prošle godine posetio Radio televiziju Bor, sa direktorom Vladanom Novovićem postigao je dogovor o realizaciji programa na rumunskom jeziku. Tadašnji dogovor podržale su Vlade Srbije i Rumunije i dogovoreno je da se programski pokrije i rumunsko govorno područje određenim emisijama. Volebek je u razgovoru sa Novovićem bio prijatno iznenađen brzinom realizacije dogovora i izrazio je zadovoljstvo svekupnim programom na jezicima manjina.



Drago mi je da sam ponovo u Boru i da mogu sa direktorom Vladanom Novovićem da razgovaram o realizaciji programa na jezicima manjina. Posebno sam se interesovao za program na rumunskom jeziku jer je to bio i predmet razgovora predstavnika Vlade Rumunije i Srbije. Mogu vam reći da sam izuzetno zadovoljan što se na programu TV Bor već emituje emisija "Paleta", koju TV Bor preuzima i reemituje od TV Novi Sad. Biću iskren i reći da je sve urađeno i pre nego što sam očekivao, s toga izražavam čestitke uređivačkom kolegijumu Televizije Bor" - rekao je na sastanku Knut Volebek, dodajući da posebne čestitke upućuje i za program na vlaškom i romskom jeziku. Volebek je takođe pozvao predstavnike manjina da se obrate nadležnima u TV Bor i iskažu svoje mišljenje o kvalitetu realizacije programa na rumunskom, ali i na ostalim jezicima.

Direktor Javnog preduzeća "Štampa, radio i film" Vladan Novović, upoznao je Volebeka sa detaljima celokupnog programa na jezicima manjina, ali i sa drugim bitnim segmentima funkcionisanja naše medijske kuće.



"Ponosni smo što možemo da kažemo da sa 45 stalno zaposlenih radnika imamo više od 30 autorskih emisija, a nivo odvajanja sredstava iz budžeta lokalne smaouprave je manji nego što  izdvajaju drugi gradovi koji imaju regionalne televizije. U svakom slučaju, drago nam je što smo uspeli da započnemo priču o programu na rumunskom jeziku, i na nama je da je u daljem periodu nadograđujemo. Sa gospodinom Volebekom smo konstatovali da nam za jedan ozbiljniji programski pristup na jezicima manjina treba, naravno, i više sredstava, a takođe bi bilo neophodno da uposlimo i više ljudi" - rekao je Vladan Novović, direktor JP "ŠRIF".

Nakon sastanka sa rukovodstvom Radio televizije Bor, visoki komesar Knut Volebek sastao se i sa predsednikom Vlaške demokratske stranke Srbije Predragom Balaševićem, kako bi se dodatno informisao o pravima manjina u regionu. Tema sastanka bilo je obrazovanje i bogosluženje na rumunskom jeziku, kao i pomenuto informisanje. Predsednik VDSS Predrag Balašević istakao je tom prilikom da ima poboljšanja, ali da se još puno mora raditi na podizanju svesti o uvažavanju sveukupnih prava nacionalnih manjina.



"Drago mi je da sam se sastao sa gospodinom Volebekom, i da se interesuje za položaj Vlaha. Ja sam sa njim i ranije razgovarao o problemima sa kojima se sureće naša nacionalna manjina i drago mi je da su određena pitanja podignuta na neki viši nivo, što u određenoj meri znači i veći stepen realizacije. U tom smislu, mogu reći da će od ove školske godine u određenim školama početi obrazovanje na rumunskom, naravno u zavisnosti od interesovanja roditelja i dece. Znam da je Televizija Bor pokrenula emisiju "Paleta" na rumunskom, ali smatram da se ta emisija mora više promovisati, kao i da TV Bor ne preuzima, već da sama kreira emisije na rumunskom. Nadam se da ćemo i to dočekati" - izjavio je za TV Bor Predrag Balašević, predsednik Vlaške demokratske stranke Srbije, povodom razgovora sa Knutom Volebekom.

 
Autor: Darko Stojadinović  

  
izvor:
RADIO TELEVIZIJA BOR
Medijski javni servis istocne Srbije
http://www.rtvbor.rs/mediji/8186-poboljsano-informisanje-manjina.html
Пријави уреднику   Сачувана