Florum  VLASI ISTOČNE SRBIJE
 
RUMÂŃI SÂRBĬEŞĆ * ROMÂNII TIMOCENI * RUMÎŃI TIMOĆEŃI * VLACHS OF SERBIA * Created by 2007
Să pastrăm graĭu rumîńesk - să lunźim traĭu omeńesk!
Stapânu-domaćin: Paun Es Durlić, etnolog
FotoVLAHORIJA Vlaski recnik

Izaberi jezik * Select language: Srpski cir Srpski lat Româna Deutsch English
Молим вас да се пријавите или се региструјете.

Пријавите се корисничким именом, лозинком и дужином сесије
Напредна претрага  

Вести:

SKANDAL U NACIONALNOM SAVETU VLAHA:
 ODLUKA O "STANDARDIZACIJI" DONETA NA TEŠKOJ OBMANI ČLANOVA,
 JER SU IZJAVE DVOJICE UGLEDNIH NAUČNIKA O VLAŠKOM JEZIKU - IZMIŠLJENE!
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=2080.msg8881;topicseen#msg8881


Аутор Тема: NOVA KNJIGA USKORO IZ ŠTAMPE UZ VAŠU POMOĆ DR SLAVOLJUBA GACOVIĆA  (Прочитано 9817 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303

[pdf]http://archive.org/download/NovaKnjigaUskoro/NovaKnjiga.pdf[/pdf]
Пријави уреднику   Сачувана

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303
NOVA KNJIGA USKORO IZ ŠTAMPE UZ VAŠU POMOĆ DR SLAVOLJUBA GACOVIĆA (2)
« Одговор #1 послато: 25.08.2012. 13:33 »

Пријави уреднику   Сачувана

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303
NOVA KNJIGA USKORO IZ ŠTAMPE UZ VAŠU POMOĆ DR SLAVOLJUBA GACOVIĆA (3)
« Одговор #2 послато: 25.08.2012. 13:47 »

NOVA KNJIGA USKORO IZ ŠTAMPE UZ VAŠU POMOĆ

Krajem septembra - početkom oktobra u izdanju Muzeja rudarstva i metalurgije u Boru izlazi iz štampe Monografija S. Gacovića Romanizacija i romansko stanovništvo Timočke zone od I do XVI veka. U ovom veoma obimnom naučnom delu, koje je zamišljeno u tri toma (na preko 1400 strana), primenjen je multidisciplinarni pristup u istraživanju navedene teme. Naime, Autor je u radu koristio rezultate i metode istorije, arheologije, lingvistike i antropologije...

U I tomu koji je već oštampan Gacović je iscrpno, koristeći antičke izvore, radove savremenih istoričara starog veka, a pre svega rezultate arheoloških istraživanja, prikazao romanizaciju Timočke zone (od Morave do Cibrice i od Dunava do Nišave) od I do VI veka n. e.
Svi aspekti romanizacije u I tomu Gacovićeve monografiji solidno su obrađeni, a aspekti privrednog razvoja u procesu romanizacije i oni koji se bave hristijanizacijom Timočke zone, znatno su argumentovaniji u odnosu na ostale, što ukazuje na afinitet autora prema određenim temama. U svakom slučaju, u Zaključku Gacović ispravno ističe ulogu rimske vojske i rudarsko–metalurške aktivnosti u romanizaciji stanovništva Timočke zone. Kao posebnost ovog procesa u Timočkoj zoni on navodi simbiozu romanizovanog stanovništva napuštene provincije Dakije i Gornje Mezije tokom kasne antike, u IV i V veku,  kao i asimilaciju Gota i ostalih «varvara», nosioca kulture Černjahov – Sîntana de Mureş tokom V i VI veka. Takođe, autor smatra da jaku komponentu romanizacije Timočke zone tokom kasne antike (IV – VI vek) predstavlja širenje hrišćanstva, stvaranje crkvene organizacije sa episkopskim sedištima i velikim brojem izgrađenih crkava, otkrivenih arheološkim istraživanjima.

U II tomu Gacović je prikazao istorijska zbivanja na prostoru Timočke zone od naseljavanja slovenskih plemena do kraja XVI veka. Romansko stanovništvo Timočke zone u istom periodu je takođe podrobno prikazano. Posebno je obrađen odnos romanskog stanovništva s doseljenim slovenskim, srpskim i bugarskim plemenima kao i razvojni put Romana do balkanskih Vlaha i formiranja Vlahija na Balkanskom poluostrvu. Obrađeno je u nekoliko podnaslova poreklo i razvitak etnonima Vlah, zatim socijalna i etnička kategorija srednjovekovnih Vlaha. Studiozno su obrađeni zakoni Vlaha i njihova autonomija u srednjovekovnom i turskom periodu, kao i njihova društveno-politička, staleška, socijalna i privredna struktura. Posebno je prikazan kontakt Vlaha s turkmenskim narodima, Pečenezima, Uzima i Kumanima na prostoru Timočke zone. Takođe su prikazani Timočani, Guduskani i Abodriti-Predenecenti u izvorima u kontaktu s romanskim/vlaškim stanovništvom, kao i hrišćanstvo Timočke zone (episkopije i sakralni objekti) u srednjovekovnom i turskom periodu.

U III tomu Gacović je detaljno prikazao jezik Vlaha Timočke zone, sa posebnim osvrtom na argoe, tj. šatrovačke govore u prizrensko-timočkom govoru srpskog, bugarskog i makedonskog jezika, zatim onomastika Vlaha kao pokazatelj romaniteta na Balkanu sa posebnim osvrtom na Timočku zonu kao i romansko i drugo stanovništvo Timočke zone u svetlu toponomastike. U ovom volumenu je sveukupno dao korišćene izvore (15 strana) i literaturu (54 stane)

Razume se da je posebno svaki tom ove Monografije Gacović obogatio registrima geografskih naziva, ličnih imena, etnonima i leksema.

Smatram da je Gacović ovom knjigom ispunio svoju misiju već pružajući nam obimnu raznorodnu građu u cilju povezivanja romanizovanog stanovništva antičkog perioda sa današnjim romanofonim Vlasima Timočke zone. Veliki broj pitanja, koja proizilaze iz ove monografije biće putokaz za dalja istraživanja Timoka od strane istoričara, arheologa, lingvista i antropologa.

Zato, dragi prijatelji, Autor u svoje lično ime i u ime svog Izdavača, Muzeja rudarstva i metalurgije u Boru, moli finansijsku pomoć kako bi oštampali II i III tom navedene monografije. Finansijska pomoć je svedena u tri kategorije:

ZADUZBINARI koji doniraju 200 evra za stampanje II i III toma studije ROMANIZACIJA I ROMANSKO STANOVNISTVO TIMOCKE ZONE OD I DO XVI VEKA imaju pravo na 3 kompleta knjige (I-III tom).

DOBROTVORI koji doniraju 100 evra za stampanje II i III toma imaju pravo na 2 kompleta knjige.

PRENUMERANTI koji doniraju 60 evra za stampanje II i III toma imaju pravo na 1 komplet knjige.

Ime, prezime i mesto boravka svakog ZADUŽBINARA, DOBROTVORA i PRENUMERANTA biće zabeleženo u II i III tomu knjige pošto je I tom oštampan sredstvima Ministarstva kulture Republike Srbije i sredstvima izdavača: NVO Ariadnae filum i Muzej rudarstva i metalurgije u Boru…


DEVIZNI RAČUN

Popratno pismo iz Komercijalne banke je INSTRUKCIJA za bankara, odnosno svaki ko bude uplaćivao evre šalterskom službeniku mora dati papir sa INSTRUKCIJAMA kako bih ja dobio poslatu vrednost u evrima, a ne u dinarima…

DINARSKI RAČUN
Svako ko uplaćuje dinare u vrednosti naznačene svote os 200, 100 ili 60 evra uplačuje na sledeći dinarski račun…

KOMERCIJALNA BANKA AD BEOGRAD
Br. računa: 205900100027732003
Slavoljub Gacović


Poželjno je da se novac uplati najkasnije do 30 septembra kako bi se novac preneo Štampariji u Boru sa kojom je dogovorena fiksna cena do navedenog datuma, a posle toga sledi revizija cenovnika, tj. poskupljenja koja potresaju Srbiju odraziće se i na cenu štampanja II i III toma navedene Monografije…

Svim prijateljima koji će na ovaj način omogućiti štampanje jedne nove studije o etnogenezi, istoriji i jeziku Vlaha istočne Srbije najtoplije se zahvaljujem…

Autor,
Dr Slavoljub Gacović

e-mail: gacovic@gmail.com
mob-tel: 064.22.434.96
skype: slavoljub.gacovic
Пријави уреднику   Сачувана

Kristina

  • Регистровани члан
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 2
Одг: NOVA KNJIGA DR SLAVOLJUBA GACOVIĆA USKORO IZ ŠTAMPE UZ VAŠU POMOĆ
« Одговор #3 послато: 03.11.2012. 21:58 »

Kada izlazi knjiga (treci deo)?
Пријави уреднику   Сачувана

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: NOVA KNJIGA DR SLAVOLJUBA GACOVIĆA USKORO IZ ŠTAMPE UZ VAŠU POMOĆ
« Одговор #4 послато: 04.11.2012. 16:27 »

Kada izlazi knjiga (treci deo)?
Gospođa Kristina,
Promocija sve tri knjige je zakazana za početak decembra u Boru i Zaječaru.
Pošto je, prema informacijama koje imam, gospodin Gacović, u međuvremenu, uspeo da sakupi neophodnu sumu kako bi sve tri knjige mogle biti otštampane, druga i treća knjiga će iz štampe izaći najkasnije krajem ovog meseca.

Srdačan pozdrav
Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Kristina

  • Регистровани члан
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Поруке: 2
Одг: NOVA KNJIGA USKORO IZ ŠTAMPE UZ VAŠU POMOĆ DR SLAVOLJUBA GACOVIĆA
« Одговор #5 послато: 06.11.2012. 11:02 »

Hvala Vam.
Пријави уреднику   Сачувана

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: NOVA KNJIGA USKORO IZ ŠTAMPE UZ VAŠU POMOĆ DR SLAVOLJUBA GACOVIĆA
« Одговор #6 послато: 07.11.2012. 12:50 »

Skenirane 126. i 127. stranica prve knjige:



Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Volcae

  • Библиотекар Флорума
  • Ветеран форума
  • *****
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1303
Bibliografske reference najnovije knjige dr Slavoljuba Gacovića
« Одговор #7 послато: 15.11.2012. 10:48 »

GACOVIĆ, Slavoljub, 1956-
    Romanizacija i romansko stanovništvo timočke zone od I do XVI veka. Knj. 1 / Slavoljub Gacović. - Bor : Muzej rudarstva i metalurgije : Ariadnae filum - društvo za kulturu Vlaha-Rumuna severoistočne Srbije, 2012 (Bor : Tercija). - 522 str. : ilustr. ; 30 cm

Tiraž 500. - Str. 403-405: Recenzija / Sofija Petković. - Str. 406-407: Preporuka za objavljivanje rukopisa / Ljiljana Gavrilović. - Skraćenice često korišćenih izvora: str. 9-20. - Skraćenice često korišćene literature: str. 21-37đ. - Napomene i bibliografske reference uz tekst. - Registri.

ISBN 978-86-7257-057-1
94(497.11 Timočka krajina)"00/15"
94(398)
COBISS.SR-ID 191975948



GACOVIĆ, Slavoljub, 1956-
    Romanizacija i romansko stanovništvo timočke zone od I do XVI veka. Knj. 2 / Slavoljub Gacović. - Bor : Muzej rudarstva i metalurgije : Ariadnae filum - društvo za kulturu Vlaha-Rumuna severoistočne Srbije, 2012 (Bor : Tercija). - [498] str. : ilustr. ; 21 cm

Tiraž 500. - Napomene i bibliografske reference uz tekst. - Registri.

ISBN 978-86-7257-060-1 (MRM)
94(497.11 Timočka krajina)"00/15"
94(398)
COBISS.SR-ID 193313292



GACOVIĆ, Slavoljub, 1956-
    Romanizacija i romansko stanovništvo timočke zone od I do XVI veka. Knj. 3 / Slavoljub Gacović. - Bor : Muzej rudarstva i metalurgije : Ariadnae filum - društvo za kulturu Vlaha-Rumuna severoistočne Srbije, 2012 (Bor : Tercija). - 500 str. ; 21 cm

Tiraž 500. - Napomene i bibliografske reference uz tekst. - Conclusion: str. 293-313. - Bibliografija: str. 315-385. - Registri.

ISBN 978-86-7257-061-8 (MRM)
94(497.11 Timočka krajina)"00/15"
94(398)
COBISS.SR-ID 194731788



izvor: http://www.vbs.rs/cobiss/
Пријави уреднику   Сачувана

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Promocija knjige dr Slavoljuba Gacovica
« Одговор #8 послато: 24.12.2012. 21:43 »

Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: NOVA KNJIGA USKORO IZ ŠTAMPE UZ VAŠU POMOĆ DR SLAVOLJUBA GACOVIĆA
« Одговор #9 послато: 28.12.2012. 01:06 »

Sa promocije knjige dr Slavoljuba Gacovića u Zaječaru:

Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân

Vlad

  • Veteran foruma
  • Ветеран форума
  • *
  • Ван мреже Ван мреже
  • Пол: Мушкарац
  • Поруке: 1509
Одг: NOVA KNJIGA USKORO IZ ŠTAMPE UZ VAŠU POMOĆ DR SLAVOLJUBA GACOVIĆA
« Одговор #10 послато: 31.12.2012. 14:02 »

Пријави уреднику   Сачувана
Vlasi li Rumuni?

Na vlaškom:

Ja sam Vlah = Io mi-s Rumân

Ja sam Rumun = Io mi-s Rumân